PAVEIKTIE PROJEKTI

Single portfolio

PAVEIKTIE PROJEKTI

Šajā sadaļā vēlamies izskaidrot, ko mēs saprotam ar produkciju – audzēts videi draudzīgi. Viens no lielākajiem izaicinājumiem cūku audzēšanā ir izpildīt trīs vēlmes vienlaicīgi: apmierināt klientu ar kvalitatīvu gaļu, dzīvnieku ar augstiem labturības standartiem, sabiedrību ar drošu vidi.

Lai apmierinātu visas šīs puses, SIA “Ulbroka” ir veikusi vairākus projektus:

     1. Šķidrā un elektroniskā barošana

Šķidrā barošana ir barības sajaukums ar ūdeni, kas rezultātā atgādina putriņu. Elektroniskā barotava nozīmē barības padevi ar datora palīdzību atkarībā no tā, cik izsalkuši ir sivēni, un kopējiem atliek vairāk laika veltīt rukšu aprūpē.

 

Pie mums šķidrā barošana jau darbojas kopš 2013. gada pavasara. Šobrīd gandrīz 4000 sivēni uzņem barību mitrā veidā. Šāds barības veids ir sivēniem viegli uztverams, jo atgādina mātes pienu. Tehnoloģijām attīstoties, mēs varam ātrāk reaģēt uz sivēnu uzvedību un pielāgot barības padevi tā, lai sivēni saņem barību tad, kad viņi to vēlas, gluži kā cienīgā restorānā!

Mitrai barotavai ir nepieciešams ūdens un tas tiek ņemts no vietējā ūdenstorņa, kurā ir uzstādīta moderna ūdens sagatavošanas (atdzelžošanas) iekārta.

Cūkkopībā šķidrā barošana paliek arvien populārāka, tāpēc iespējams, ka redzēsim šādu tehnoloģiju arī citās fermās. Savukārt no 2013.gada vidus sākām barot ar šķidro barošanu arī daļu mazo sivēnu, kuriem putriņa nāk par labu un dod spēku izaugt veselīgākiem.

 

     2. Siltumsūknis

Varam teikt, ka esam veikuši ieguldījumu arī alternatīvā enerģijā, kas būtiski samazina izmešu daudzumu. Runa ir par siltumsūkni, kas uzstādīts zem sivēnu aizgaldu grīdām. Pateicoties izdalītajam siltumam no rukšu mēsliem, mēs varam uzsildīt uzturēšanas mītnes.

Ideja par siltumsūkņa uzstādīšanu ir tikai loģisks solis ilgtspējīgai darbībai, jo tas mums ļauj atkārtoti izmantot esošos resursus. Ar vienu siltumsūkni, ko nodrošina 4000 sivēni, mēs ietaupām 60kw/h, kas veiksmīgi aizvieto apkuri ar gāzes dedzināšanu vai citu fosilo avotu.

 

     3. Gaisa filtri

Cūkgaļa pasaulē ir vispieprasītākais gaļas veids (+/- 30% planētas izvēlas tieši cūkgaļu starp pārējiem gaļas veidiem). Tāpēc jāsaprot, ka, lai izaudzētu vairāk nekā 100 miljonu tonnu cūkgaļas gadā (pasaulē ir aptuveni 2 miljardi cūku), aromāts ir neizbēgams.

Ulbrokas fermā vidēji uzturas 17000 sivēnu un mūsu uzdevums ir pēc iespējas samazināt aromātu, kas rodas audzēšanas procesā.

To būtu grūti izdarīt bez jaunākajām tehnoloģijām. 2010.gadā tika uzbūvēts un sāka darboties pirmais Austrumeiropā cūku kūts gaisa attīrīšanas filtrs, kas ievērojami samazina smaku emisiju.

Šie filtri uzlabo gaisa kvalitāti gan priekš kompleksa darbiniekiem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem. Gaisa filtri joprojām ir pietiekoši jauna lieta cūkkopībā un to izmanto tikai pāris cūkaudzētāji Latvijā.

 

     4. Biogāze

2013.gada rudenī sāka darboties biogāzes stacija, kura darbojas uz cūku kūtsmēsliem.

Tika izdarīts vēl viens posms vides sakārtošanā.

Biogāzes fermentācijas process ļauj atbrīvot kūtsmēslus no metāna gāzes, kura tiek sadedzināta, pārvērsta elektrībā un lietderīgā siltumā. Šis projekts demonstrē, kā var efektīvi izmantot blakusproduktus un gūt labumu:

  • saražotais elektroenerģijas daudzums ir adekvāts pašu patērētajam;
  • nodrošināt jaundzimušo sivēnu mītņu apsildi.

Zemnieku pieprasījums tiks apmierināts ar augstvērtīgo organisko lauku mēslošanas līdzekli, kuram ir ievērojami samazināta smakas emisija iestrādes procesā.

 

   5. Laukkopība

 Sivēnu barošanas receptēs, graudu īpatsvars sastāda 60-75%.

No 2013.gada iesākām graudu audzēšanu Ropažu novadā, ar mērķi mazināt graudu tirgus svārstību ietekmi uz audzēšanas pašizmaksu.

Izsakām lielu pateicību mūsu kolēģiem, kuri palīdzēja iesākt šos jaunus projektu.

Mūsu veiktie pasākumi virzīti uz ilgtspējīgu darbību ar mērķi piedāvāt patērētājam drošu un kvalitatīvu pārtiku.